W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Trzebownisku zs. w Nowej Wsi funkcjonują: Sauna sucha oraz Łaźnia parowa.
Sauna |
WAKACJE (okres wakacyjny od 01.07 do 31.08) |
Karta RODZINA 3+ (dla posiadaczy) |
|
0,50 zł/min | 0,45 zł/min | 0,25 zł/min |
Przemęczenie, codzienne nerwy, zanieczyszczenie powietrza, wody i żywności – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Wizyta w saunie pozwoli wyeliminować skutki przemęczenia, pomoże usunąć toksyny z organizmu, poprawi krążenie i zapewni relaksację.
Pobyt w saunie umożliwia oczyszczenie organizmu, jednak efekty staną się widoczne dopiero po kilku wizytach.
SAUNA SUCHA
Sauna sucha to zabieg spa, podczas którego przebywa się w pomieszczeniu rozgrzanym do temperatury 110°C, o wilgotności 10%. Tak wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami. Aby skorzystać z sauny, warto zabrać ze sobą ręcznik, klapki i strój kąpielowy. Nie należy iść do sauny z pełnym żołądkiem lub po piciu alkoholu. Pierwszym krokiem powinien być prysznic i dokładne osuszenie całego ciała. Suche powinny być również włosy, w przeciwnym razie mogą się zniszczyć. W suchej saunie można przebywać od 8 do 15 minut, po czym należy z niej wyjść, wziąć zimny prysznic, osuszyć się i wrócić do sauny. Po trzecim wyjściu z sauny powinno się natrzeć ciało olejkiem i wypić około litra wody lub soku. Pod wpływem tak wysokiej temperatury skóra gwałtownie się wysusza i poci.
Sauna sucha to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na: napięcie mięśni grzbietu; przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów; zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa; astmę oskrzelową; przewlekłe zapalenie oskrzeli; nadciśnienie (pod kontrolą lekarza i pod warunkiem ustabilizowanego nadciśnienia, tj. zażywania leków i odpowiedniego trybu życia); niedrożność tętnic; dusznicę bolesną naczynioruchową; po zawale serca, jednak nie wcześniej niż po pół roku.
Jednocześnie z sauny nie powinny korzystać osoby: w ostrym stanie reumatycznym; cierpiące na przeziębienie, gruźlicę, ostry stan astmatyczny; z niewydolnością serca, krążenia oraz niewydolnością wieńcową ze stenokardią spoczynkową; chore na choroby serca i niekontrolowane nadciśnienie; cierpiące na ostre stany zapalne; z wrzodami i guzami; z ogniskami zakażenia, chorobami wenerycznymi, epilepsją, jaskrą, daltonizmem.
Pobyt w saunie suchej umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn. Oprócz tego rozluźnia, relaksuje i pozwala łagodzić napięcie wynikające ze stresu. Warto również zwrócić uwagę na odchudzające właściwości sauny – w trakcie jednego pobytu organizm spala 300 kalorii. Dodatkowo sauna poprawia pracę serca, pozwala uregulować skoki ciśnienia i poprawia krążenie.
ŁAŹNIA PAROWA
W łaźni parowej temperatura waha się od 40°C do 50°C, a wilgotność wynosi 100%.
W przeciwieństwie do sauny łaźnia parowa nie ma żadnych wskazań co do częstotliwości korzystania z niej – seanse można odbywać nawet codziennie. Z łaźni parowej powinny przede wszystkim korzystać osoby, które źle znoszą gorące, suche powietrze sauny. Dla większości z nich najbardziej komfortową temperaturą kąpieli jest 45°C.
Kąpiel cieplna w łaźni nasyconej gorącą parą wodną działa orzeźwiająco i ma korzystny wpływ na cały organizm. Skóra staje się gładka oraz jędrna. Wysoka wilgotność powietrza, a także umiarkowana temperatura obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł.
Gorąca para szczególnie dobrze łagodzi dolegliwości reumatyczne oraz te związane z chorobami dróg oddechowych. Para wodna z dodatkiem olejków eterycznych inhaluje i oczyszcza drogi oddechowe, zatoki, oskrzela, co sprawia że znacznie łatwiej nam się oddycha.
Zalety korzystania z łaźni parowej:
Skóra po kąpieli jest gładka i miękka
Łagodzi dolegliwości reumatyczne: przynosi ulgę zmęczonym stawom, łagodzi występujące w nich stany zapalne oraz dolegliwości bólowe
Instrukcja korzystania z łaźni parowej
1.Przed wejściem do sauny dokładnie myjemy ciało pod prysznicem.
2.Wycieramy się do sucha.
3.Do sauny wchodzimy bez kostiumu ani ubrań, owijamy się jedynie ręcznikiem.
4.Zażywając kąpieli cieplnej w saunie siadamy lub kładziemy się na ręczniku.
5.Czas przebywania zależy indywidualnie od samopoczucia
oraz stażu korzystania z sauny (sugerowany czas około 5-15 minut).
6.Po wyjściu z sauny schładzamy ciało.
7.Po schłodzeniu odpoczywamy na leżaku
(sugerowany czas odpoczynku przynajmniej dwukrotnie dłuższy od czasu nagrzewania).
8.Cykl można powtórzyć do trzech razy.
UWAGA! Przed wejściem do basenu najpierw myjemy ciało pod prysznicem !